Fraud kelime anlamı olarak yasa dışı ve haksız kazanç elde etmek anlamına gelen yabancı bir kelime. Fakat sahtecilik, dolandırıcılık anlamına gelen bu kelime artık neredeyse uluslararası bir standart haline gelmiş durumda ve örneğin Türkçe’de de sıklıkla bu şekilde kullanılıyor.

Ödeme sistemleri açısından baktığımızda fraud, başkasına ait kredi ya da banka kartları ile offline veya online bir ortamda işlem yapılması ve kart sahibinin finansal kayba uğraması anlamına geliyor. Gerçek kart hamillerinin yanı sıra bankaları ve iş yerlerini de zarara uğratan bu dolandırıcılık türü, söz konusu elektronik ticaret olduğunda kullanıcıların güven sorunu yaşamalarına da neden olabiliyor. Bu nedenle zarara uğramayı beklemeden sahtecilik hakkında bilgi sahibi olarak gereken önlemlerin alınması ve böylece olası zararlardan kaçınılması için büyük önem taşıyor.

İşte fraud hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar:

Offline sahtecilik (Card Present Fraud)

Fiziksel ortamlarda gerçekleşen sahtecilikler, kişi ya da kurumlar tarafından müşterilerin kredi kartı çiplerinin, manyetik alanlarının kopyalanması, çalınmış/kaybedilmiş kartların ele geçirilmesi veya temassız kartlar yoluyla yapılıyor. Çipli kartların şifre ile kullanılması zorunluluğu, son yıllarda offline sahteciliği önemli ölçüde önlemiş olsa da sadece manyetik alan ile çalışan ve şifre gereksinimi duymayan kartlarla işlemlerini gerçekleştiren müşteriler için risk sona ermiş değil.

Offline ortamda bu gibi sahteciliklerin yaşanmaması için şifreli kullanımı tercih etmekte büyük fayda var. Ayrıca iş yerlerinin de ödeme işlemleri sırasında özellikle çipsiz kartların fiziksel güvenlik özelliklerini kontrol etmeleri, alınabilecek önlemler arasında yer alıyor. Fraud ile karşılaşılan durumlarda ise bir an önce ilgili bankaya erişim sağlanmalı ve konuyla ilgili bilgi verilmeli.

Online sahtecilik (Card Not Present Fraud)

Dijital ortamlarda rastlanan fraud’lar, e-posta, telefonla sipariş gibi yöntemlerle kart bilgilerinin ele geçirilmesi ve web sitesindeki ödeme sayfasında kullanılması yoluyla gerçekleştiriliyor. Bu tür dolandırıcılıklar kapsamında kötü niyetli firma çalışanlarının da rol oynadığı durumlar gözlemlenebiliyor.

Online sahtecilik, özellikle e-ticaret siteleri ve bankaların zarara uğramasına neden olabiliyor. Kart bilgileri edinilerek mali zarara uğrayan müşteriler, chargeback yani ters ibraza başvurarak kaybedilen parayı geri kazanabiliyor. Ancak bu süreç hem bankaların hem de e-ticaret sitelerinin zaman ve itibar kaybetmesine neden olabiliyor.

Fraud ile nasıl başa çıkılır?

Gerek kart sahiplerinin gerekse iş yerlerinin birtakım önlemler alarak fraud oranlarını azaltabilmeleri, hatta tamamen ortadan kaldırabilmeleri mümkün. Her kişi ve kurumun biraz daha dikkat ve biraz da özveriyle karşılaşılabilecek sahtecilikleri engelleyebilmesi için öncelikle bilinçli olması gerekiyor. Bu nedenle, sıralayacağımız maddeleri tüm ödeme işlemlerinde önceliklendirmeniz hayati bir önem taşıyor.  

1) Kart sahiplerinin alabileceği önlemler

Öncelikle kredi kartı veya banka kartı sahipleri, alışveriş sırasında şifre kullanmak için bankalarına başvurmalı ve böylece hesaplarına başkalarının erişmelerini engellemek için önemli bir adım atmalılar.

Hesap işlemlerinde şüpheli bir işlem fark edildiği durumda ise yeni bir kart talebinde bulunulmalı ve durum, polise bildirilmeli. Ayrıca kart kayıplarında ilgili bankanın durumdan haberdar edilmesi de kartın işlemlere kapatılması da fraud’un devam etmesinin önüne geçmede etkili olacak yöntemlerden biri. Bunların yanı sıra kart bilgilerinin kimseyle paylaşılmaması, özellikle de sosyal medya ve e-posta yoluyla başkalarına aktarılmaması gerekiyor.

Online alışveriş sırasında da e-ticaret sitesinin URL adresi mutlaka kontrol edilmeli, mail order veya tele order işlemi gerçekleştirilirken kart bilgilerinin kimseyle paylaşılmadığından emin olunmalı. Bunlara ek olarak e-ticaret alışverişlerde 3D Secure, yani onaylı ödeme hizmetinden yararlanmak da dolandırıcılıklarla karşılaşmamak için uygulanmasında fayda olan yöntemleri arasında yer alıyor.

2) İşletmelerin alabileceği önlemler

Kart sahipleri kadar işletmelerin de mağdur olduğu sahtecilikte firmalar da bazı önlemler alarak benzer durumların üstesinden kolayca gelebilir. Örneğin, online alışveriş yapan müşterilerin IP (internet protocol) adresleri kayıt altına alınarak sonraki alışverişlerinde gerçekleşebilecek olası şüpheli davranışlarda müşterilerin bizzat bilgilendirilmesi sağlanabilir. Ancak bu önlemi alabilmek için e-ticaret sitesinde üyelik sisteminin olması ve böylece müşteri veri tabanının oluşturulmasında fayda var. Ödeme işleminde de CVV ve CV2 kodlu güvenlik numaralarının girilmesini zorunlu olması da sahtecilik teşebbüslerinin önüne geçmede oldukça etkili bir yöntem.

Çoğu işletmenin uygulamadığı, ancak ürün teslimatı sırasında kimlik ve kredi/banka kartı bilgilerinin ibraz edilmesi gerekliliğini yerine getirdiğinizden emin olmanızda da yarar var. Farklı kullanıcıların aynı kart bilgileriyle ödeme yapması durumunda ise onay gerçekleşmeden süreci tamamlamayan bir sistemi tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra müşterilerinizin güvenliği için fraud sahtekarlığı yaptığından şüphelenilen hesapları dondurabilir veya tamamen engelleyebilirsiniz.

Fraud’u minimum düzeye indirmek için atılabilecek etkili bir adım da doğru ödeme yöntemlerini uygulamak. Teknolojinin ışığında geliştirilen yeni ve daha güvenli ödeme sistemleri ile müşterilerinizin de firmanızın da mağdur olmasının önüne geçebilmeniz mümkün. Wirecard’ın bu konuda sunduğu özelliklere göz atmanızda fayda var. Mobil ödeme, link ile ödeme gibi öncü ve güvenilir seçenekler sunan Wirecard, üye iş yerlerinin itibarını koruyabilmenin yanında bireysel müşterilerin de herhangi bir kayba uğramasını engelliyor.

Müşterilere güvenilir ödeme seçenekleri sunabilmek adına en uygun çözüm ortağını bulmanız fraud olaylarını önleyebileceği gibi chargeback oranlarının da minimum düzeye indirmenize yardımcı olabilir. Dünya çapında hizmet veren Wirecard, ödeme sistemleri konusundaki deneyimi ve üye iş yerlerine sunduğu avantajlar ile hem güvenli ödeme almanızı sağlıyor, hem de yeni bir ciro kanalı açmanızı sağlıyor. Sizde Wirecard’ın üye iş yerleri arasında yerinizi almak için hemen başvuru yapın ve kolaylıklar dünyasına bir an önce adım atın.ETİKETLER
 • Fraud
 • chargeback
 • çözüm ortağı
 • mobil ödeme
 • Wirecard
 • 3pay
 • ters ibraz
 • kredi kartı
 • ödeme
 • online ödeme
 • e-ticaret
 • dolandırıcılık
 • sahtecilik
 • finans
 • ödeme sistemleri
 • kredi kartı
 • banka kartı
 • çipli kart
 • şifre
 • 3D Secure